Ένα πολύ ενδιαφέρον περιβαλλοντικό πρόγραμμα είχαν την ευκαιρία να υλοποιήσουν οι μαθητές/τριες της Α΄ και Β΄ τάξης του σχολείου μας την Τρίτη 23 και την Τετάρτη 24 Μαΐου 2023 με θέμα: ΑΠΟ ΤΟ ΧΩΜΑ ΣΤΟ ΠΙΑΤΟ

Πρόκειται για ένα βιωματικό εργαστήριο για το έδαφος, την φυσική ανακύκλωση και την κομποστοποίηση που πραγματοποιήθηκε σε υπαίθριο χώρο στους Γοριανάδες από το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Καρπενησίου.

Στη συνέχεια, οι μαθητές/τριες περπάτησαν σε δασικό μονοπάτι στο ελατόδασος και με στοχευμένες δράσεις και παιχνίδια απόλαυσαν την ομορφιά και την μαγεία που κρύβει μέσα της η φύση.

Οι μαθητές/τριες έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον καθώς το θέμα είναι επίκαιρο, αξίζει την ενασχόληση και την προσοχή κάποιου με αυτό καθώς αφορά στο παρόν και στο μέλλον του τόπου μας.

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Μαρία Κατσογιάννη για την άρτια οργάνωση και φιλοξενία.

Συνοδοί εκπαιδευτικοί ήταν: κ. Δέσποινα Σικαρίδου, κ. Κωνσταντία Κοντομήτρου, κ. Βασιλική Μήλα, κ. Βασιλική Γιαννουλάκου.