Το σύγχρονο και αρκετά ενδιαφέρον μουσείο του τόπου μας , το Κέντρο Ιστορίας και Πολιτισμού Ευρυτανίας (Κ.Ι.Π.Ε) επισκέφθηκαν οι μαθητές της Α΄ Τάξης  του σχολείου μας ,την Τρίτη 2 Απριλίου 2024 για να γνωρίσουν την ιστορική και πολιτιστική κληρονομιά της περιοχής μας  μέσω των ψηφιακών υπηρεσιών του μουσείου. Τους  εντυπωσίασε ο τρόπος έκθεσης  και πληροφόρησης με τα σύγχρονα οπτικοακουστικά  μέσα, η τρισδιάστατη προβολή για τη κατασκευή της τεχνητής λίμνης των Κρεμαστών και τις συνέπειές της, καθώς και η πληροφόρηση  για την κατασκευή  των πετρόχτιστων  ευρυτανικών  γεφυριών.

Οι μαθητές  και οι εκπαιδευτικοί κα Β. Μήλα  και κα Δ. Βουτσέλη ευχαρίστησαν τον υπεύθυνο του μουσείου κ. Δ. Κολλημένο για την λεπτομερή και κατατοπιστική ενημέρωση.