Την Πέμπτη 25 Απριλίου 2024 η Α΄ και  ΣΤ΄ Τάξη του σχολείου μας επισκέφθηκαν την Πυροσβεστική Υπηρεσία Καρπενησίου. Εκεί  τους  υποδέχτηκε ο κ. Νίκας Παναγιώτης  και τους ενημέρωσε σε θέματα  που σχετίζονται με την πρόληψη, τις αιτίες και τους τρόπους αντιμετώπισης  των πυρκαγιών και των σεισμών. Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε επίδειξη των πυροσβεστικών οχημάτων, του εξοπλισμού τους και της χρήσης  τους καθώς και ενημέρωση  για τον εξοπλισμό των πυροσβεστών.

Μέσα από τη βιωματική προσέγγιση έγινε κατανοητό  στους μαθητές  το πόσο σημαντικό  και συνάμα επικίνδυνο έργο επιτελούν  οι πυροσβέστες μας.

Οι εκπαιδευτικοί  κα Β. Μήλα ,κα Δ. Βουτσέλη και κα Α. Καώνη που οργάνωσαν την επίσκεψη καθώς και οι μαθητές ευχαριστούν θερμά την Πυροσβεστική Υπηρεσία για την κατανοητή και αναλυτική ενημέρωση  και εύχονται <<καλή δύναμη>> στο  δύσκολο έργο της.