Η Α΄ και ΣΤ΄ τάξη του σχολείου μας επισκέφθηκε το Μετόχι Αγίου Νεκταρίου Ιεράς Μονής Τατάρνας στο Καρπενήσι. Είναι ένα ησυχαστήριο στην κορυφή της πόλης μας. Εκεί υποδέχτηκε τα δύο τμήματα του σχολείου μας ο πατήρ Κωνσταντίνος Μακράκης και τους μίλησε για τον Θεό και την πίστη σε αυτόν. Από την πρώτη στιγμή τους μάγεψε ο λόγος του και η ταπεινότητά του καθώς όλοι γνωρίζουν τις δύο ιδιότητες του ως παιδίατρος στο Νοσοκομείο αλλά και ως πρεσβύτερος για την κοινωνία του Καρπενησίου. Η απλότητα και η αμεσότητα που χρησιμοποίησε στις απαντήσεις όταν τον ρωτούσαν ήταν αυτό που τους   έπεισε περισσότερο. Σίγουρα ο πατήρ Κωνσταντίνος Μακράκης αποτελεί πρότυπο για όλα τα παιδιά μικρά και μεγάλα.

Τους μαθητές συνόδευσαν στην επίσκεψη οι εκπαιδευτικοί: κα Β. Μήλα, κα Δ. Βουτσέλη, κ Δ. Βογδάνος και κα Α. Καώνη.

Ευχαριστούμε θερμά τον πατέρα Κωνσταντίνο Μακράκη για τις πολύτιμες πληροφορίες του και συμβουλές του.

Το άρθρο επιμελήθηκαν  οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης: Π. Αναγνωστόπουλος, Ι. Κακαβάς, Η. Τσώνης, Ι. Χώτος.