Την Πέμπτη 4 Μαΐου 2023 οι μαθητές της Β’ τάξης του σχολείου μας ταξίδεψαν στον χρόνο μέσα στις αίθουσες της εικονικής πραγματικότητας του Kέντρου Ιστορίας και Πολιτισμού Ευρυτανίας.

Στόχος της επίσκεψης ήταν να γνωρίσουν την πλούσια ιστορία και τις δραστηριότητες του τόπου τους από τους αρχαίους χρόνους έως σήμερα.

Συγκεκριμένα, ξεναγήθηκαν στις αίθουσες του διαδραστικού Μουσείου, εξέφρασαν τις απορίες τους, δέχθηκαν απαντήσεις και ένιωσαν υπερηφάνεια για την ιστορία των προγόνων τους. Μέσω V.P<< βυθίστηκαν>> στη Λίμνη των Κρεμαστών και επισκέφθηκαν τον Ναό της Επισκοπής καθώς επίσης <<έζησαν>> από κοντά την ιστορική μάχη στο Κεφαλόβρυσο όπου ο ήρωας Μάρκος Μπότσαρης έχασε τη ζωή του .

Οι εκπαιδευτικοί που συνόδευσαν τους μαθητές κ. Β. Μήλα και κ. Δ. Βουτσέλη ευχαριστούν θερμά την αρχαιολόγο του Μουσείου κ. Ειρήνη Μακρυπίδη για την άριστη φιλοξενία και ξενάγηση.