Την Τρίτη 4 Απριλίου 2023 οι μαθητές/τριες της Α΄ και Β΄ τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Ταχυδρομείο της πόλης μας στο πλαίσιο του μαθήματος Μελέτης Περιβάλλοντος.

Οι εργαζόμενοι του Ταχυδρομείου τους υποδέχτηκαν με πολλή αγάπη, τους ξενάγησαν στον χώρο και τους ενημέρωσαν για τις ποικίλες υπηρεσίες που παρέχει το ταχυδρομείο.

Τα παιδιά είχαν ετοιμάσει γράμματα, ζωγραφιές, κάρτες για να τα στείλουν σε αγαπημένα τους πρόσωπα. Τα είχαν τοποθετήσει σε φακέλους και είχαν γράψει τα στοιχεία του αποστολέα και του παραλήπτη. Αγόρασαν γραμματόσημα, τα κόλλησαν και οι υπάλληλοι τους σφράγισαν τους φακέλους. Στη συνέχεια τα έριξαν στο «μεγάλο κουτί» μέχρι να έρθει ο ταχυδρομικός υπάλληλος να τα πάρει και να ξεκινήσει το ταξίδι του γράμματος προς τον παραλήπτη.

Οι μαθητές/τριες ενθουσιάστηκαν γιατί έζησαν μια διαφορετική εμπειρία η οποία εναντιώνεται στον γρήγορο και απρόσωπο κόσμο της τεχνολογίας, στην έτοιμη εικόνα του υπολογιστή και του ηλεκτρονικού μηνύματος.

Ευχαρίστησαν τους υπαλλήλους του Ταχυδρομείου για τη φιλοξενία τη συνεργασία και το γλυκό κέρασμα.

Τους μαθητές/τριες συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: κ. Δέσποινα Σικαρίδου, κ. Β. Γιαννουλάκου  και κ. Β. Μήλα.