Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Καρπενησίου, ευχαριστεί θερμά τον κ. Σοφό Απόστολο Γεώργιο  για την ευγενική του χειρονομία να δωρίσει στο σχολείο μας τους τόμους της εγκυκλοπαίδειας Πάπυρος Larousse Britannica και τους τόμους  της Ιστορίας του Ελληνικού Έθνους του Κωνσταντίνου Παπαρρηγόπουλου με σκοπό τον εμπλουτισμό της Σχολικής μας Βιβλιοθήκης. Ο εμπλουτισμός της συλλογής μας με βιβλία καλών εκδόσεων και ποιοτικού περιεχομένου αποτελεί τη βάση για την επίτευξη του στόχου της βιβλιοθήκης να παραμείνει μια πλούσια και δημιουργική πηγή γνώσης.

Σε έναν κόσμο που τον κατακλύζουν οι οθόνες, το διαδίκτυο και οι εύπεπτες μορφές διασκέδασης και ψυχαγωγίας, όλο και λιγότεροι άνθρωποι επενδύουν στην ανάγνωση και συλλογή βιβλίων, θεωρώντας την ίσως μια παρωχημένη ασχολία. Η χειρονομία αυτή μας υπενθύμισε ότι η γνώση που υπάρχει γραμμένη στα βιβλία, δεν βρίσκεται σε καμία διαδικτυακή πηγή ,  σε κανένα  κοινωνικό μέσο δικτύωσης αλλά αντιθέτως ότι τα βιβλία αποτελούν μια αφύπνιση του νου και των αισθήσεων, μια επένδυση στο χρόνο. Τις ευχαριστίες συνοδεύει η υπόσχεση να αξιοποιήσουμε με κάθε τρόπο αυτό το σπουδαίο δώρο για τα παιδιά.

Ο Διευθυντής, ο Σύλλογος Διδασκόντων και οι μαθητές/τριες