Την Τετάρτη 13 Μαρτίου 2024 το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας
Π.Ε. Ευρυτανίας «Αλκυόνη» σε συνεργασία με το 1ο Δημοτικό Σχολείο Καρπενησίου πραγματοποίησε μια ομιλία-

συζήτηση με θέμα «Προ εφηβεία και Καθημερινές Συγκρούσεις» σε γονείς των μαθητών όλων των δημοτικών σχολείων Καρπενησίου. Τους γονείς καλωσόρισε η Πρόεδρος του ΔΣ του Κέντρου Πρόληψης κα Αικατερίνη Καλαντζή. Η παρουσίαση του θέματος έγινε από την κα Ντάλλα Αγγελική, Κοινωνιολόγο και την κα Κουτσοθανάση Ελισάβετ, Κοινωνική Λειτουργό.

Οι γονείς παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την παρουσίαση και εξέφρασαν τους προβληματισμούς και τις ανησυχίες τους σχετικά με τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν στην καθημερινότητα τους καθώς τα παιδιά μπαίνουν στην δύσκολη περίοδο της προ εφηβείας.
Ως 1ο Δημοτικό Σχολείο ευχαριστούμε το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Π.Ε. Ευρυτανίας «Αλκυόνη» για την συνεργασία καθώς και όλους όσους παραβρέθηκαν.