Αγαπητοί/ές συνάδελφοι/ισσες,
με την ευκαιρία της ανάληψης των καθηκόντων μου ως Σύμβουλος Εκπαίδευσης, έχοντας ως έδρα την Άμφισσα με αρμοδιότητα τις σχολικές μονάδες στις περιφερειακές ενότητες Φωκίδας – Ευρυτανίας, αισθάνομαι την ανάγκη να επικοινωνήσω μαζί σας και να σας απευθύνω ένα θερμό χαιρετισμό.
Η επιλογή μου στη θέση αυτή, αποτελεί για εμένα ύψιστη τιμή, αλλά πάνω από όλα, συναίσθηση ευθύνης για να ασκήσω τα καθήκοντα της επιστημονικής και παιδαγωγικής υποστήριξης των εκπαιδευτικών ευθύνης μου, συμβάλλοντας με όλες μου τις δυνάμεις στην επαγγελματική ανάπτυξη και καταξίωση όλων των εκπαιδευτικών, μέσα σε ένα σύγχρονο σχολείο, που προάγει την κριτική σκέψη και τη δημιουργικότητα.
Έχοντας πλήρη επίγνωση και συναίσθηση των δυσκολιών ̟που αντιμετωπίζετε όλοι εσείς οι εκπαιδευτικοί της τάξης στη διαχείριση των θεμάτων της σχολικής καθημερινότητας, σας γνωρίζω ότι θα σταθώ αρωγός στο έργο σας μέσα από μια από κοινού – στελεχών και εκπαιδευτικών – εποικοδομητική και γόνιμη σχέση αμοιβαίας εμπιστοσύνης.
Και αυτό γιατί, πιστεύω απόλυτα πως η βελτίωση της ποιότητας της παρεχόμενης εκπαίδευσης απαιτεί την ομαλή και απρόσκοπτη «συλλειτουργία» όλων των εμπλεκόμενων παραγόντων της εκπαιδευτικής διαδικασίας, μέσα από μια συνειδητοποιημένη, συντονισμένη και υπεύθυνη συνολικά συνεργασία και κοινή προσπάθεια, βασισμένη σε ένα πλαίσιο ειλικρίνειας, ενσυναίσθησης, συναδελφικότητας και καλής προαίρεσης.
Εύχομαι μια καλή και εποικοδομητική συνεργασία.
Δημητρακάκης Κωνσταντίνος
Σύμβουλος Εκπαίδευσης Δασκάλων