Στο πλαίσιο των ενδοσχολικών επιμορφώσεων που προβλέπονται από το ν. 4823/2021, ΦΕΚ 136/Α/3-8-2021 και των εργαστηρίων δεξιοτήτων, ο Σύλλογος Διδασκόντων πραγματοποίησε την Πέμπτη  6 Απριλίου 2023 επιμορφωτική ημερίδα σε μαθητές και εκπαιδευτικούς  με θέμα: «ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗ ΑΓΩΓΗ και ΟΔΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΑΘΗΤΩΝ» .
Σκοπός της εκδήλωσης ήταν η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών στην ασφαλή συμπεριφορά εντός και εκτός δρόμου.
Τα παιδιά μέσα από τις ενδιαφέρουσες παρουσιάσεις, τα βιντεάκια και τις επιδείξεις βοηθήθηκαν να κατανοήσουν πώς πρέπει να φέρονται σωστά ως πεζοί, ως επιβάτες και ως οδηγοί. Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στους κανόνες του ΚΟΚ, πινακίδες, φανάρια και κράνη. Η συμμετοχή των παιδιών στις ερωταπαντήσεις ήταν ενθουσιώδης!
Εισηγητές της ημερίδας ήταν ο Ανθυπαστυνόμος κ. Μπέσσας Χαράλαμπος και ο Υπαρχιφύλακας κ. Μπούργος Φώτιος του Αστυνομικού Τμήματος Καρπενησίου.
Τους ευχαριστούμε και τους περιμένουμε ξανά για τους μικρούς μας μαθητές!