Ένα από τα πιο διαδεδομένα έθιμα του Πάσχα είναι το βάψιμο των αυγών τη Μεγάλη Πέμπτη.

Το αυγό -σύμφωνα με την παράδοση- συμβολίζει τον τάφο του Χριστού που ήταν ερμητικά κλειστός -όπως και το περίβλημα του αυγού- αλλά έκρυβε μέσα του τη «Ζωή», αφού από αυτόν βγήκε ο Ιησούς και αναστήθηκε.

Για το λόγο αυτό την Τετάρτη 5 Απριλίου 2023 οι μαθητές/τριες της Α΄ και Β΄ τάξης υπό την καθοδήγηση της Εκπαιδευτικού Αγγλικών κ. Καυκιά Χριστίνας βάψανε τα αυγά του Πάσχα, παρέα με το κουνελάκι και τα βάλανε στα καλαθάκι.

Dyeing Easter eggs with the Easter Bunny. A and B junior wish you Happy Easter.

Οι μαθητές πήρανε τα αυγά. Έπειτα κόψανε αλουμινόχαρτα περίπου 15 x 15 εκατοστά  ανάλογα με το μέγεθος του αυγού και κατόπιν πήρανε φλος κλωστή σε διάφορα χρώματα και την  κόψανε κομματάκια 2-3 εκατοστά.

Στη συνέχεια βάλανε σε κάθε κομμάτι αλουμινόχαρτου λίγες κλωστές. Τυλίξανε προσεκτικά το αλουμινόχαρτο στο αυγό και  βάλανε όλα τα αυγά σε μια κατσαρόλα και τα  βράσανε 20 λεπτά περίπου. Τα αφήσαν να κρυώσουν και μετά τα ανοίξανε.

Το αποτέλεσμα εντυπωσιακό.

Ήταν μια ευχάριστη δραστηριότητα γεμάτη χρώματα η οποία συνέβαλε στην ανάπτυξη της λεπτής κινητικότητας και διασκέδασε πολύ τα παιδιά!

Καλά τσουγκρίσματα και ………

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!!!