Με αφορμή την Παγκόσμια ημέρα ΑμεΑ,  στις 3 Δεκεμβρίου, ο Σύλλογος ΑμΕΑ Περιφερειακής Ενότητας Ευρυτανίας σε συνεργασία με το Ειδικό Δημοτικό, το Ειδικό Νηπιαγωγείο, το ΕΕΕΕΚ Καρπενησίου, το Κδαπ-μεα Δήμου Καρπενησίου, το ΚΕΔΑΣΥ Ευρυτανίας, το Θεραπευτήριο Χρόνιων Παθήσεων Ευρυτανίας διοργανώνει την 4η γιορτή διαφορετικότητας.

Η γιορτή περιλαμβάνει διάφορες εκδηλώσεις με συμμετοχή όλων των σχολείων της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Α) Την Πέμπτη 1/12/2022, στο χώρο του κλειστού γυμναστηρίου απέναντι από το Lidl, από τις 9:00 έως 12:00 θα πραγματοποιηθούν οι εξής εκδηλώσεις

1)       Παρουσίαση των Δομών ΑΜΕΑ του Νομού Ευρυτανίας- Μουσική και Κίνηση

2)       Κατασκευές και παιχνίδια με θέμα την διαφορετικότητα

Θα ακολουθήσει κέρασμα για όλους παρασκευασμένο από τους μαθητές του ΕΕΕΕΚ Καρπενησίου.

Το Σχολείο μας με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων αποφάσισε όπως στη συγκεκριμένη εκδήλωση συμμετάσχει η Ε΄ Τάξη.

Β) Την Παρασκευή 2/12/2022 θα πραγματοποιηθεί η καθιερωμένη πορεία ευαισθητοποίησης για ΑΜΕΑ με τη συμμετοχή όλων των συνδιοργανωτών. Η έναρξη της πορείας θα είναι από το γραφείο της ΔΕΗ και τερματισμός στην πλατεία  Καρπενησίου

Ο Σύλλογος Διδασκόντων αποφάσισε όπως στη συγκεκριμένη εκδήλωση εκπροσωπήσει το Σχολείο η ΣΤ΄ Τάξη.

Για τη μετακίνηση των μαθητών έχουν ζητηθεί εγκριτικά σημειώματα από τους γονείς τους.