Το 1ο Δημοτικό Σχολείο καλωσόρισε την ομάδα του ΚΔΑΠ μεΑ «Ανεμώνη» του Δήμου Καρπενησίου την Δευτέρα 14 Νοεμβρίου 2022 στο χώρο του γυμναστηρίου του σχολείου. Το  ΚΔΑΠ μεΑ «Ανεμώνη» διοργανώνει το «1ο Τουρνουά Μπότσια», ενός παραολυμπιακού αθλήματος που απαιτεί αυτοσυγκέντρωση, στρατηγική και συνεργασία από τους συμμετέχοντες. Οι εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής Μπουμπουρή Κωνσταντίνα, Χαλκιάς Γιάννης και Κοντομήτρου Κωνσταντία  αφού οργάνωσαν κατάλληλα τον χώρο του γυμναστηρίου με τον απαραίτητο εξοπλισμό εξήγησαν στους μαθητές της έκτης τάξης τους κανονισμούς του παιχνιδιού. Το άθλημα απαιτεί αυτοσυγκέντρωση, συντονισμό, δυνατότητα ελέγχου των μυών, ακρίβεια, ομαδικότητα, συνεργασία και στρατηγική. Στη συνέχεια μετά από παιχνίδι μεταξύ των μαθητών ανακηρύχτηκαν οι τρεις νικητές που θα εκπροσωπήσουν το σχολείο στην τελική φάση που θα πραγματοποιηθεί στο κλειστό δημοτικό γυμναστηρίου την Παρασκευή 16 Δεκεμβρίου 2022.

Η αποδοχή της διαφορετικότητας και η καλλιέργεια της συμπερίληψης στην εκπαιδευτική κοινότητα αποτελούν τα σημαντικότερα οφέλη από αυτή την εξαιρετική πρωτοβουλία.

Ευχαριστούμε θερμά το ΚΔΑΠ μεΑ «Ανεμώνη» !!!