Τη Δευτέρα 26 Σεπτεμβρίου 2022 πραγματοποιήθηκε, σύμφωνα με το Σχέδιο Μνημονίου Ενεργειών για τη Διαχείριση του Σεισμικού Κινδύνου σε
Σχολική Μονάδα, άσκηση ετοιμότητας.

Το σενάριο προέβλεπε άσκηση, σε ώρα μαθήματος στις αίθουσες διδασκαλίας ή στο προαύλιο στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής.

Οι μαθητές που μετείχαν στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής στο προαύλιο συγκεντρώθηκαν στο κέντρο του και παρέμειναν μακριά από επικίνδυνα σημεία (προσόψεις του κτιρίου, στύλους κ.λπ.).

Οι μαθητές που βρίσκονταν στις αίθουσες, υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών, ακολούθησαν τις οδηγίες, διατήρησαν την ψυχραιμία τους, καλύφθηκαν αμέσως κάτω από το θρανίο τους κρατώντας το με το χέρι και το πόδι τους .

Παρέμειναν προφυλαγμένοι για όσα δευτερόλεπτα διήρκησε η άσκηση και στη συνέχεια εκκένωσαν τις αίθουσες σύμφωνα με τις οδηγίες των εκπαιδευτικών και με όσα προβλέπονται στο Σχέδιο του Σχολείου, κατευθύνθηκαν σε συγκεκριμένους χώρους στο προαύλιο του Σχολείου, μακριά από επικίνδυνα σημεία, οπού περίμεναν μέχρι τη λήξη της άσκησης.