Τη Δευτέρα 22 Ιανουαρίου στα πλαίσια του μαθήματος Εργαστήρια Δεξιοτήτων επισκέφθηκε το σχολείο μας η Ενδοκρινολόγος κα Μπακόλα Θεοδοσία και μίλησε στους μαθητές της Α’ και Ε’ τάξης για την παιδική παχυσαρκία.

Η γιατρός ανέλυσε τα αίτια της νόσου, αναφέρθηκε στα σοβαρά προβλήματα που δημιουργεί στον ανθρώπινο οργανισμό και πρότεινε μέτρα για την αντιμετώπισή της. Μετά το τέλος της ομιλίας  ακολούθησε συζήτηση κατά τη διάρκεια της οποίας οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να κάνουν ερωτήσεις  στην Ενδοκρινολόγο.

Οι εκπαιδευτικοί κα Βουτσέλη Δήμητρα, κα Μήλα Βασιλική και οι μαθητές ευχαρίστησαν την κα Μπακόλα για την πολύ κατανοητή ενημέρωση σε ένα τόσο σοβαρό και επίκαιρο πρόβλημα.

Το άρθρο επιμελήθηκαν οι μαθητές της Ε’ τάξης Γκαρίλας Νίκος, Δαλαδήμος Ηλίας και Ζαροβασίλης Λεωνίδας.