Η  διατροφολόγος στο σχολείο μας

Την  Δευτέρα  29  Ιανουαρίου  2024   είχαμε  την  τιμή οι μαθητές/τριες της Α΄και E΄ Τάξης  να  φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας τη διατροφολόγο και διαιτολόγο κυρία Βασιλική  Κατσούδα στα πλαίσια των μαθημάτων <<Εργαστήρια Δεξιοτήτων>> και <<Μελέτη Περιβάλλοντος>> . Η κυρία  Βασιλική μας μίλησε για το πόσο σημαντική είναι η Υγιεινή Διατροφή στην ζωή μας. Επίσης, μας μίλησε για τις ομάδες τροφίμων και τη θέση τους  στη διατροφική πυραμίδα. Για παράδειγμα τα γλυκά και τα λίπη είναι στην κορυφή της διατροφικής πυραμίδας, δηλαδή πρέπει να καταναλώνονται όσο πιο σπάνια γίνεται  κατά τη διάρκεια μιας εβδομάδας ενώ στις καθημερινές διατροφικές ανάγκες περιλαμβάνονται τα δημητριακά, τα όσπρια, τα φρούτα και τα λαχανικά. Μάθαμε χρήσιμες  πληροφορίες  για την αξία του πρωινού γεύματος στην απόδοσή μας στο σχολείο αλλά και στην καλή μας διάθεση. Τέλος η διατροφολόγος μας συμβούλεψε το πιάτο στα γεύματά μας να περιλαμβάνει υγιεινά τρόφιμα με πολλά διαφορετικά χρώματα και μας βοήθησε να κατανοήσουμε πως κατηγοριοποιούνται τα τρόφιμα σύμφωνα με το χρώμα τους μέσα από την προβολή βίντεο, παρουσίαση εικόνων και σχετική συζήτηση.

Εμείς οι μαθητές/τριες της Α΄ και Ε΄ Τάξης καθώς και οι εκπαιδευτικοί κ. Μήλα Βασιλική και κ. Βουτσέλη Δήμητρα ευχαριστούμε θερμά την κ. Βασιλική Κατσούδα για την εξαίσια παρουσίασή της .

Το παρόν άρθρο γράφτηκε από τις μαθήτριες:

Κατοίκου Μαρία

Λάππα Κάτια