Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2023 το σχολείο μας διοργάνωσε εκδήλωση μνήμης και τιμής στους Ήρωες του Σαράντα.

Για την Εθνική Επετείο της 28ης Οκτωβρίου του 1940 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄Τάξης του σχολείου μας παρουσίασαν στους μαθητές και μαθήτριες των υπολοίπων τάξεων καθώς και στους γονείς τους μια γιορτή εμπνευσμένη και αφιερωμένη στο Εθνικό Γεγονός της 28ης Οκτωβρίου του 1940.

Η γιορτή περιλάμβανε θεατρικά δρώμενα, αφηγήσεις, απαγγελίες ποιημάτων, τραγούδια και παραδοσιακό χορό.

Ήταν μια γιορτή που στόχο είχε να  προσφέρει ιστορική γνώση, να διατηρήσει την ιστορική μνήμη και τα μηνύματά της ήταν εθνικών και πανανθρώπινων αξιών.

Γιατί, με τη  μνήμη «των αγώνων των προγόνων» ενισχύεται η εθνική συνείδηση των μαθητών και επιβεβαιώνεται η εθνική τους ταυτότητα.

Γιατί, αξίες-ιδέες του ιστορικού παρελθόντος, όπως ο πατριωτισμός, η αγάπη για την ελευθερία, η ανιδιοτελής προσφορά στην πατρίδα, αποτελούν ένα ηθικό μοντέλο για τη σύγχρονη ελληνική κοινωνία.

Ήταν μια ουσιαστική παιδαγωγική εμπειρία μάθησης για όλα τα παιδιά και δικαιολογημένα εισέπραξαν το χειροκρότημα όλων.

Τη γιορτή επιμελήθηκε η εκπαιδευτικός της τάξης κ. Αμαλία Μπίκα με την πολύτιμη βοήθεια των εκπαιδευτικών κ. Ρούμτσιου Όλγας, κ. Βουτσέλη Δήμητρας, κ. Γιαννουλάκου Βασιλικής και κ. Φουντουλάκη Γεωργίας.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους!

Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Κοκοτίνη Δημήτριο για την παραχώρηση των φωτογραφιών.