Στο πλαίσιο της εθνικής εορτής της 28ης Οκτωβρίου 1940, το σχολείο μας την Τετάρτη 1 Νοεμβρίου 2023 επισκέφθηκε τις Κορυσχάδες όπου βρίσκεται το Μουσείο της Εθνικής Αντίστασης που στεγάζεται στο μεγάλο παλιό σχολείο στην πλατεία του χωριού

Το σχολείο χτίστηκε το 1938 και έμελλε να φιλοξενήσει τις εργασίες του Εθνικού Συμβουλίου στις 14-27 Μαΐου 1944. Το Εθνικό Συμβούλιο και οι εκπρόσωποί του εξελέγησαν κατά τόπους από τους Έλληνες πολίτες σε μυστικές εκλογές που είχαν προηγηθεί σε συνθήκες Κατοχής.

Οι εκλογές οργανώθηκαν από την ΠΕΕΑ (Πολιτική Επιτροπή Εθνικής Απελευθέρωσης που είχε ιδρυθεί δύο μήνες πριν, στις 10 Μαρτίου του 1944, στη Βίνιανη της Ευρυτανίας, με πρωτοβουλία του ΕΑΜ.

Δυστυχώς στο Μουσείο πραγματοποιούνται εργασίες αναβάθμισης και δεν μπορέσαμε να επισκεφθούμε το εσωτερικό του.

Οι μαθητές της Δ΄ Τάξης, υπό την καθοδήγηση της Δασκάλας τους κ. Μπίκα Αμαλίας στον αύλειο χώρο του Μουσείου ενημέρωσαν τους μαθητές του σχολείου μας για την ιστορία του.

Η επίσκεψη σε τέτοιους χώρους βοηθά να ανακαλύψουμε σημαντικά ιστορικά στοιχεία, απαραίτητα για κάθε Ελληνίδα, για κάθε Έλληνα.

Στη συνέχεια οι μαθητές ξεκουράστηκαν στο Saloon Park. Ευχαριστούμε πολύ τους ιδιοκτήτες του Saloon για τη φιλοξενία!