Τούτη τη χρονιά είχα τη χαρά να διδάσκω στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Καρπενησίου. Αγγίξαμε τον κόσμο της μουσικής με τα παιδικά χεράκια να δίνουν τον ρυθμό, μάθαμε μουσική θεωρία, ανακαλύψαμε ότι μέσω του παιχνιδιού και του τραγουδιού η θεωρία της μουσικής είναι πιο κατανοητή και εύπεπτη. Ήμουν η «κυρία μουσική» στα μάτια τους. Είχαν προσμονή για την διδακτική μας ώρα και τα έβλεπα με χαρά να συμμετέχουν στο μάθημα.

Με σκοπό να δούμε τα μουσικά όργανα βιωματικά κατασκευάσαμε με τους μαθητές της γ΄ και δ΄ τάξης μαράκες και με τους μαθητές της ε΄ και β΄ τάξης επίσης μαράκες και κιθάρες.

Εύχομαι σε όλους μικρούς μεγάλους να έχουν ένα ξένοιαστο και καλό καλοκαίρι και θα χαρώ αν η ζωή με ξαναφέρει στον όμορφο τόπο σας!

Μαρία Κακουράκη, Μουσικός ΤΕ16, Θεολόγος ΠΕ01