Στα πλαίσια  των μαθημάτων της Μελέτης Περιβάλλοντος, ενότητα <<Η συνοικία μου>> και των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, ενότητα<< Παγκόσμια και Τοπική Πολιτιστική Κληρονομιά >> οι μαθητές /τριες της Β΄ Τάξης του Σχολείου μας επισκέφθηκαν την Πέμπτη 30 Μαρτίου 2023 τον Ναό της ενορίας μας, τον Μητροπολιτικό Ναό της Αγίας Τριάδας ,ένα διατηρητέο ιστορικό μνημείο .Τους δόθηκε η ευκαιρία να συνομιλήσουν με τον Πατέρα Παναγιώτη Αθανασιά ,ο οποίος με πολύ απλό και κατανοητό τρόπο, με υπομονή και αγάπη απάντησε στις ερωτήσεις τους.

Συγκεκριμένα, τους μίλησε για την ιστορία του Ναού, για τη σημασία της λατρείας, για τη σπουδαιότητα του Μυστηρίου της Θείας Ευχαριστίας, για τις αγιογραφίες, τα σκεύη, τα έπιπλα και τους χώρους του Ναού.

Τέλος, οι μαθητές/τριες ευχαρίστησαν τον Πατέρα -Παναγιώτη για την ανταπόκριση στο αίτημά τους, για τη θερμή φιλοξενία και το γλυκό κέρασμα.

Τους μαθητές/τριες συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί :κα Μήλα Βασιλική και κα Δήμητρα Βουτσέλη.