Στα πλαίσια της υγιεινής διατροφής οι μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης του σχολείου μας, την Τρίτη 28 Φεβρουαρίου 2023, επισκέφθηκαν τον φούρνο του κ. Μίλτου Μπομποτσιάρη, «ο Αρίστος», για να γνωρίσουν βιωματικά τον  τρόπο παρασκευής του ψωμιού.

Οι μικροί μαθητές ξεναγήθηκαν στον χώρο του αρτοποιείου και κατάφεραν να βιώσουν μια σπουδαία εμπειρία και να γνωρίσουν ταυτόχρονα το επάγγελμα του αρτοποιού.

Στη συνέχεια ανέλαβαν οι ίδιοι δράση, πλάθοντας την κυρά- Σαρακοστή.

Οι εκπαιδευτικοί που συνόδευσαν τους μαθητές, Κ. Κοντομήτρου, Δ. Βουτσέλη, Δ. Σικαρίδου, Β. Μήλα ευχαριστούν θερμά τον κ. Μίλτο Μπομποτσιάρη και τον Χρήστο Παρούτσα για το ζεστό περιβάλλον, την αναλυτική ξενάγηση και τη σωστή καθοδήγηση, που εξασφάλισαν ένα εντυπωσιακό αποτέλεσμα και κατέστησαν τη βιωματική δράση, όχι μόνο ευχάριστη, αλλά και παραγωγική.